ZNP - Oddział Cieszyn


AKTUALNOŚCI

I TURNIEJ GRY W KRĘGLE O PUCHAR PREZESA ODDZIAŁU ZNP CIESZYN

16.06.2012

 

   14 czerwca, kręgielnia znajdująca się w - Restauracji Ogrodowa - w Cieszynie gościła uczestników finałowych rozgrywek I Turnieju Gry w Kręgle o Puchar Prezesa Oddziału ZNP Cieszyn. Turniej został podzielony na trzy etapy i rywalizowano w dniach - 26.04.2012, 24.05.2012, 14.06.2012. Rozgrywkom towarzyszyła bardzo miła atmosfera oraz rozmowy dotyczące aktualnych spraw szkolnictwa.
   W czwartkowe, czerwcowe popołudnie na ostatnie, finałowe rozgrywki stawili się prawie wszyscy uczestnicy. Rywalizacja była bardzo zacięta i do ostatnich chwil trudno było przewidzieć końcową klasyfikację.
   W kategorii mężczyzn pewnie zwyciężył Michał Andrzejewski, jednak zajmujący ostatecznie drugą lokatę - Waldemar Kubić - w końcowej fazie rozgrywek mocno zmniejszył dzielący go dystans do lidera. Trzecie miejsce wywalczył Leszek Bednarski.
   Emocjonująca rywalizacja toczyła się zwłaszcza w kategorii kobiet, gdyż przed ostatnią serią gier różnica między pierwszą, a trzecią zawodniczką wynosiła zaledwie 12 punktów. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Jolanta Nowak, drugie miejsce - Daria Dorobczyńska-Hazuka, a trzecie Agnieszka Hanzel .
   W kategorii - Pary - pierwsze miejsce wywalczyli - Daria Dorobczyńska Hazuka i Zenon Hazuka, tuż za nimi znaleźli się - Agnieszka i Adrian Hanzel, a trzecie miejsce - Katarzyna Rodzj-Kubić i Waldemar Kubić.

   Dziękujemy firmom, które ufundowały nagrody dla najlepszych - Aroma Day Spa, Restauracja Corient, Restauracja Tete-a-Tete, Cafe Arkady, Zakład fryzjerski Ren&A.

   Wszystkim uczestnikom turnieju GRATULUJEMY WYNIKÓW !!! ... i już zapraszamy na drugą edycję, która rusza po wakacjach!

Leszek Tyrna

zobacz - Wyniki po III etapach - końcowa klasyfikacja

XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI "O ZŁOTĄ WIEŻĘ PIASTOWSKĄ"

3.04.2012

 

    ZAPRASZAMY !
pobierz - regulamin

Życzenia świąteczne

5.04.2012

 

      Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych
      wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny
      i wiarą w sens życia,
      Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
      Zmartwychwstania Pańskiego
      oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób
      życzy Zarząd Oddziału ZNP w Cieszynie oraz Pani Prezes Jadwiga Lincer

pisanki

VI OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY PRACOWNIKÓW OŚWIATY, W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

 

   18 LUTEGO 2012r.

XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki ''O Złotą Wieżę Piastowską''

21.11.2011

 

   W sobotę 19.11.2011 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu poetyckiego "O Złotą Wieżę Piastowską".
   I nagrodę "Złotą Wieżę Piastowską" otrzymała Ela Galoch z Turku.
   II nagrodę "Srebrną Wieżę Piastowską" - Katarzyna Zając z Ozimka.
   III nagrodę zdobył Paweł Podlipniak z Radomia.

   Nagrodę Burmistrza Miasta Cieszyna otrzymała Małgorzata Kierat ze Świętochłowic,
   Nagrodę Starosty Cieszyńskiego otrzymała - Monika Michałek z Istebnej,
   Puchar Prezesa ZNP otrzymała - Małgorzata Stachowiak – Schreyner z Sulechowa.
   Nagrodę Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP otrzymała Hanna Dikta z Piekar Śląskich,
   Nagrodę Prezesa Oddziału ZNP - Ewa Musiorska z Jaworzna.
   Wyróżnienia: Marzena Orczyk-Wiczkowska z Dąbrowy Górniczej, Karolina Górniak z Daleszyc, Adam Bolesław Wierzbicki z Dłużka.

   Uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, występ
zespołu Zakres Sztuki Muzycznej oraz prezentacja wierszy laureatów przez młodzież
I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie.

VII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli

11.10.2011

 

   8 października uczestniczyliśmy w VII Ogólnopolskim Zlocie Młodych Nauczycieli, który miał miejsce w Poniku koło Janowa, niedaleko Częstochowy. Zlot odbył się pod hasłem "Ratujmy Małe Szkoły". W Zlocie uczestniczyli goście z Ukrainy. Delegacja przybyła dzięki zaangażowaniu Zarządu naszego Oddziału.

Szkolenie w Bielsku-Białej: e-learning

25.09.2011

 

   Uczestniczyliśmy w szkoleniu poświęconym tworzeniu własnych, wirtualnych lekcji i umieszczaniu ich na specjalnie przygotowanych platformach internetowych. .

Manifestacja we Wrocławiu

21.09.2011

 

   17 września członkowie naszego Oddziału wzięli udział w Euro-Manifestacji, która odbyła się we Wrocławiu pod hasłem „TAK dla europejskiej solidarności, miejsc pracy i praw pracowniczych! NIE dla polityki cięć”!

Spotkanie Klubu Młodego Nauczyciela - Zakopane

15.06.2011

 

   W dniach od 10 do 12 czerwca Zakopane gościło młodych nauczycieli. Zorganizowano tu spotkanie (połączone ze szkoleniami) Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela.

Zebranie Zarządu Oddziału i Prezesów Ognisk

11.06.2011

 

   9 czerwca w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym zebranie Zarządu Oddziału oraz Prezesów Ognisk. Poruszone tematy dotyczyły funkcjonowania Oddziału, budżetu, a następnie duży nacisk został położony na przedstawienie szczegółów spotkania aktywu ZNP z Premierem, do którego doszło 17 maja.


Ogólnopolski Dzień Pamięci i Pokoju

29.04.2011

 

   Złożyli kwiaty, zapalili znicze - ponad tysiąc pedagogów z różnych rejonów Polski oraz uczniów oddało w środę hołd w byłym niemieckim obozie Auschwitz nauczycielom, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
   27.04 był obchodzony Ogólnopolski Dzień Pamięci i Pokoju, organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Został ustanowiony w rocznicę śmierci w Auschwitz polskiego nauczyciela Mariana Batki.
   Nauczyciele w marszu milczenia przeszli od obozowej bramy „Arbeit macht frei” przed Ścianę Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali podczas okupacji wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Złożyli kwiaty i zapalili znicze w celi śmierci głodowej św. Maksymiliana Kolbego i przy bloku, w którym ekspozycja upamiętnia martyrologię Polaków. Po południu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar obozu w byłym Auschwitz II - Birkenau.
   Przychodząc tu chcę pokazać, że ofiara tylu niewinnych ludzi nie zostanie zapomniana. Nauczyciele muszą nam przekazać wiedzę, bo to od nas będzie zależało, czy przetrwa prawda o Auschwitz, o zagładzie Żydów, o męczeństwie Polaków - powiedziała jedna z uczennic, która uczestniczyła w marszu.
   Marian Batko pochodził z Krakowa. Urodził się w 1901 roku. Przed wojną pracował w gimnazjum w Chorzowie. 30 stycznia 1941 roku został aresztowany przez Niemców, gdy szedł na tajną lekcję. 5 kwietnia został deportowany do KL Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 11795.
   Obozowe losy Batki budzą spory historyków. Prof. Andrzej Szefer wspomina, że nauczyciel dobrowolnie oddał życie za 16-letniego współwięźnia Mieczysława Pronobisa z Tarnowa (numer 9313). 23 kwietnia 1941 roku SS-mani, w odwet za ucieczkę więźnia z bloku numer 2, wyznaczyli dziesięciu więźniów na śmierć głodową. Wśród nich miał być Pronobis. Według Szefera, zgłosił się za niego Batko, który zmarł po czterech dniach.
   Historycy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, opierając się na relacjach współwięźniów, inaczej opisują ostatnie dni życia nauczyciela. Adam Cyra wspomina, że zmarły w 1950 roku Mieczysław Pronobis o tym wydarzeniu nigdy nie wspominał. Z kolei były więzień Zbigniew Dach (numer 9303), kolega Batki, twierdził, że w jego przekonaniu Pronobis nie mógł być osobą wybraną na śmierć, gdyż wybiórka dotyczyła bloku nr 2, a on był w bloku nr 5. Były więzień Erwin Olszówka (1141), uczeń Batki, twierdzi, że podczas wybiórki zastępca blokowego Edmund Lidke wypchnął nauczyciela.
   Marian Batko zmarł 27 kwietnia 1941 roku w podziemiach bloku nr 11, jako pierwszy z dziesięciu skazanych.
   Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, dwa lata później utworzono Auschwitz II - Birkenau, które stało się miejscem masowej zagłady Żydów. W obozie zabito co najmniej 1,1 miliona osób.
żródło: 28.4.2011 Kurier Poranny str. 10 Kraj, świat, PAP

Manifestacja w Budapeszcie

25.04.2011 zamieściła J.Lincer

 

   Wrażenia uczestników manifestacji:
   "9 kwietnia 2011 roku odbyła się w Budapeszcie euro-manifestacja. Jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery jaka tam panowała, solidarności i determinacji ludzi pracy z całej Europy. Dziesiątki tysięcy związkowców zamanifestowało swoją siłę i pokazało, że potrafimy się zjednoczyć oraz ramię w ramię walczyć o prawa ludzi pracy. Uważam, że takie manifestacje są bardzo potrzebne, ponieważ uświadamiają rządzącym, parlamentarzystom i pracodawcom, że nie są samodzielnymi decydentami, ale muszą liczyć się z rzeszą ludzi pracy.
   Mam nadzieję, że manifestacja nie odbyła się tylko dla samej manifestacji, ale będzie skutkowała w podejmowaniu decyzji na wysokich szczeblach władzy zarówno Europarlamentu jak i w poszczególnych krajach."
pozdrawiam Ewa

   Bardzo miło zaskoczyła mnie tak ogromna ilość ludzi z aż 22 krajów, hałas, który wydobywał się z trąb, gwizdków, bębnów przyprawiał mnie o dreszczyk emocji, życzliwość ludzi, bardzo miła atmosfera, uśmiech, pomoc - to wszystko tworzyło bardzo ekscytującą atmosferę. Bardzo miło wspominam uśmiechniętych ludzi,którzy stojąc wzdłuż trasy przemarszu manifestacji, klaskali i okazywali wielką sympatię i życzliwość
- Danuta

   Poważna manifestacja, poważne problemy, a wesoła atmosfera, wiele uśmiechów i serdeczności. Wielobarwny pochód, odgłosy gwizdków i trąbek, niezwykła kapela rockowa, która porywała tłum do podrygiwania i tańców. Aplauz zebranych w czasie przemówień przedstawicieli central związkowych
- Mariola

REGULAMIN XI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO "O ZŁOTĄ WIEŻĘ PIASTOWSKĄ"

3.02.2011

      Zapraszamy do udziału w XI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "O Złotą Wieżę Piastowską" !!!

2 I 3 I 4 I 5 I 6